شرکت سرمایه‌گذاری ۲۵۰۰ میلیارد دلاری با نصب مجسمه دختری در وال استریت سعی در مقابله با مشکلات جنسیتی‌اش دارد. مجسمه‌ی دختر کوچکی که با جسارت و بی‌اعتنا در مقابل مجسمه‌ی مشهور گاو نر در وال‌استریت ایستاده است، نظر همگان را در این هفته به خود جلب کرده است.

نصب مجسمه دختری در وال استریت

این مجسمه توسط شرکت مشاوران جهانی استیت استریت، سرمایه‌گذار ۲۵۰۰ میلیارد دلاری و یکی از زیرمجموعه‌های شرکت بزرگ استیت استریت، پیش از روز جهانی زن در آن محل نصب شد.

این خبر در نشریه‌ی بیزینس‌اینسایدرمجسمه دختری در وال استریت بیش از ۱/۲ میلیون نفر مخاطب داشته است. بسیاری از افراد با آگاهی از این مسئله به وال‌استریت می‌روند تا بتوانند بر سر این مجسمه‌ی تازه نصب‌شده، کلاه صورتی گربه‌ای بگذارند – که به نمادی برای همبستگی زنان علیه تبعیض جنسیتی تبدیل شده است.

ولی شرکت استیت استریت نیز، مانند بسیاری از دیگر شرکت‌های مدیریت مالی، با مشکلات جنسیتی دست به گریبان است. و با این‌که وضع این شرکت در مورد حضور زنان– هم در صنعت و هم در شرکت‌های مختلف‌اش در سراسر آمریکا – نسبت به سایر شرکت‌ها بهتر است، پذیرفته است که باید در این مورد اقدامات بیش‌تری را به عمل برساند.

به عنوان مثال، میزان حضور زنان در واحد سرمایه‌گذاری این شرکت فقط یک‌پنجم است (یعنی از هر پنج کارمند، فقط یک نفر از آن‌ها زن است). تنها سه نفر از یازده عضو هیئت مدیره‌ی این شرکت زن هستند.

لوری هینل، نایب رئیس بخش سرمایه‌گذاری جهانی استیت استریت، به بیزینس‌اینسایدر گفت: “‌ما نیز، مثل بسیاری از شرکت‌های دیگر، تحقق اهداف‌مان را به تاخیر می‌اندازیم.‌”

مطلب مرتبط: سقف شیشه ای تبعیض جنسیت

به گفته‌ی هینل، با نگاهی کلی به این شرکت می‌توانیم بگوییم ساختار جنسیتی آن تقریبا پنجاه پنجاه است، ولی زنان غالبا در رده‌های ارشد قرار ندارند. وی می‌گوید: “اگر به سطوح بالای این شرکت بنگرید، مشاهده خواهید کرد که همچنان اقدامات زیادی وجود دارد که باید انجام‌شان بدهیم.‌”

استیت استریت در این میان تنها نیست – زنان در هیچ یک از سرمایه‌گذاری‌های صنعتی حضور ندارند – ولی این شرکت تا حدودی نسبت به سایر شرکت‌ها در زمینه‌ی مبارزه با تبعیض جنسیتی پیشرو بوده است.

در ادامه به برخی آمار اشاره می‌کنیم که سال گذشته توسط موسسه‌ی تحقیقاتی و سرمایه‌گذاری مورنینگ‌استار منتشر شده‌اند.

  • فقط یک‌پنجم از مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک زن هستند – رقمی که از ۲۰۰۸ تاکنون تغییر نکرده است.
  • این رقم در سایر شرکت‌های سراسر ایالات متحده فقط یک‌دهم است (که نشان می‌دهد، شرکت استیت استریت با رقم یک‌پنجم، در این مورد به چه میزان پیشرو بوده است).
  • ایالات متحده در این زمینه، پشت سر کشورهایی نظیر سنگاپور (۳۰ درصد از ساختار اداری‌اش را زنان تشکیل می‌دهند)، پرتقال ( با ۲۸ درصد)، و فرانسه (با ۲۱ درصد) قرار دارد.

به گفته‌ی هینل در مصاحبه با بیزینس‌اینسایدر، صنعت مدیریت سرمایه‌گذاری “‌اساسا از استعدادها و مهارت‌های نیمی از جمعیت ایالات متحده محروم است‌”.

شرکت استیت استریت از وجود این مشکل در قلمروی خود آگاه است و طبق گفته‌های مسئولان‌اش، برای بهبود این شرایط گام‌هایی را نیز برداشته است. به گفته‌ی سخنگوی این شرکت، آن‌ها در ۲۰۱۴ تنوع جنسیتی را به عنوان ‌”‌محور استراتژیک اصلی خود‌”‌ قرار دادند و پیش‌بینی کردند تا پایان ۲۰۱۷ به این هدف، یعنی رسیدن به تنوع جنسیتی و معیارهای مناسب آن نائل شوند. به گفته‌ی این شرکت، آن‌ها تاکنون از اهداف مقررشان پیش افتاده‌اند.

در میان این برنامه‌ها، می‌توان به دو مورد اشاره کرد: واحد سرمایه‌گذاری این شرکت در حال استخدام نیروهای تازه‌کار زن است (حدود ۶۰ درصد از آخرین کارورزان استخدامی در تابستان سال گذشته زن بودند)، و در فرم‌ها و ابزارهای جستجوی شغلی‌شان برای شرح وظایف شغلی از واژه‌های خنثی استفاده می‌کنند تا متقاضیان زن واجد شرایط از انتخاب آن مشاغل ناامید نشوند.

به گفته‌ی هینل، این شرکت برای جلوگیری از بروز موارد غیرعمدی تبعیض‌آمیز هنگام استخدام، در مصاحبه‌های شغلی فقط از پرسش‌های عملی و مهارتی استفاده نماید. در ۲۰۱۶، نزدیک به یک‌سوم یا سی‌ درصد نیروی استخدامی این شرکت در سطح جهانی زن بوده‌اند؛ در حالی‌که ۳۶ درصد از ترفیع درجات نیز به زنان اختصاص یافت.

مطلب مرتبط: چرا دنیا باید روی زنان سرمایه‌گذاری کند

این تلاش‌ها در سایه‌ی آگاهی از این حقیقت به عمل آمده‌اند که عملکرد شرکت‌هایی با رهبری زنانه‌ی قوی از شرکت‌های فاقد تنوع جنسیتی بسیار بالاتر است.

سال گذشته، استیت استریت اقدام به تاسیس صندوق قابل معامله در بورس کرد؛ این صندوق فقط در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کند که در هیئت مدیره و سطوح ارشد رهبری‌شان شمار قابل توجهی از زنان حضور داشته باشند. این صندوق موفق به جذب حدود ۳۰۰ میلیون دلار دارایی شده است، و در شرکت‌هایی نظیر فایزر، پپسی‌کو، و امژن سرمایه‌گذاری کرده است.

بر اساس آمارهای منتشر شده در بروشورهای بازاریابی این صندوق، میزان سوددهی شرکت‌هایی با رهبری زنانه‌ی قوی (شامل شرکت‌هایی که حداقل سه نفر از اعضای هیئت مدیره‌ی آن‌ها زن باشند یا میزان استخدام نیروی کار زن در آن‌ها نسبت به میانگین شرکت‌های فعال در ایالات متحده بسیار بالاتر باشد) در مقایسه با سایر شرکت‌ها ۳۴ درصد بیش‌تر است.

با این آمار و ارقام، شرکت استیت استریت، با بهره‌مندی از وجود سه زن در هیئت مدیره‌ی خود، بالاتر از میانگین اس‌اند‌پی ۵۰۰ قرار گرفته است.


 ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: businessinsider

نصب مجسمه دختری در وال استریت برای آگاهی از مشکلات جنسیتی


 

(مشاهده ۵ نفر, فقط امروز)
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

[ad_1]

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما