گاهی واکنش عجولانه در برابر نویسنده‌ای که سعی می‌کند کسب‌وکار و محصولات شما را بدنام کند، نتیجه‌ای به‌مراتب بدتر در بر خواهد داشت.

نقد و بررسی‌های منفی در وب‌سایت‌های معروف اینترنتی (به ویژه وب‌سایت‌های اختصاصی)، می‌تواند به اعتبار شرکت شما به‌شدت آسیب بزند. بدتر از یادداشت‌های توهین‌آمیز، وقتی هست که یک مقاله‌ی انتقادی بر اساس توهم و دروغ نوشته می‌شود. اینکه یک نویسنده در مقاله‌ی انتقادی خود بنویسد که سوپ رستوران شما مزه‌ی بنزین می‌داد تا اینکه بنویسد یک موش در سوپ این رستوران شنا می‌انجام، زمین تا آسمان تفاوت دارد. در حالت اول، نویسنده از رستوران انتقاد می‌کند و در حالت دوم دست به دامن تهمت و افترا می‌شود.

درست هست که نقد و بررسی‌های منفی یا حتی کاذب، ناراحت‌کننده هستند؛ ولی همیشه لزومی برای پاسخ دادن به آن‌ها وجود ندارد. قبل از هر اقدامی، باید بررسی کنیم که این مطالب در چه درجه‌ای از اهمیت قرار دارند و چقدر می‌توانند تأثیرگذار باشند. گاهی واکنش سریع و احساسی می‌تواند وضعیت را از این هم بدتر کند.

به‌طور کلی، سه‌راه برای واکنش به یک مقاله‌ی انتقادی وجود دارد: اول اینکه نویسنده را متقاعد کنید از نظر خود دست بکشد. دوم اینکه از وب‌سایت‌ یا مجله‌ی مورد نظر بخواهید مقاله را حذف کند و در آخر می‌توانید از نویسنده و وب‌سایت‌ به دادگاه شکایت کنید و منتظر حکم قضایی باشید.

در ادامه‌ی این مطلب به شما می‌گوییم برای اینکه کسب‌وکار خود را از بدنامی مقالات توهین‌آمیز حفظ کنید، چه گزینه‌هایی پیش رو دارید:

bad reviews

پاسخ آنلاین به مقاله

افزایش وب‌سایت‌های نقد و بررسی، اجازه می‌دهند کسب‌وکاری که موردبررسی قرار گرفته هست، به انتقادات آن‌ها پاسخ بدهد. اگر نقدی که صورت گرفته هست بر اساس تجربیات منفی مشتریان از محصولات یک شرکت میباشد، به همراه کمی سیاست و مدارا می‌توان مشکل را حل انجام. می‌توانید بابت این «مشکل سهوی کوچک» عذرخواهی کنید و از نویسنده یا مشتری بخواهید به همراه بخش خدمات مشتریان تماس بگیرد. فراموش نکنید که حتماً شماره‌ی بخش خدمات خود را ذکر کنید. درصورتی‌که مشتری تماس گرفت، به او پیشنهاد تعویض کالا یا استرداد و بازپرداخت پول بدهید؛ حتی اگر در حالت عادی شرکت شما چنین سیاستی را دنبال نمی‌کند.

این کار معمولاً برای اینکه نویسنده پست خود را حذف کند کافی هست. مثلاً اگر در یک بررسی، نویسنده از این شکایت کند که بعد از گذشت مدت گارانتی، کالا شکسته یا خراب‌ شده هست، پیشنهاد تعویض یا تعمیر کالا (به‌رایگان یا به همراه مبلغی کاهش از حالت معمول)، رضایت مصرف‌کننده را جلب می‌کند.

اما اگر انتقاد از طرف شخصی مطرح‌ شده هست که هرگز کالا یا خدمات شما را مصرف نکرده و اطلاعات کذبی در مورد محصولات شما مطرح کرده هست، در پاسخ خود باید دلایل نادرست بودن این بررسی را کاملاً توضیح دهید. به صورت حتم باید مراقب باشید در توضیحات خود، مسائل خصوصی شرکت را به زبان نیاورید و مرزهای حریم خصوصی شرکت را حفظ کنید.

Send a Cease and Desist Letter

درخواست توقف انتشار دیدگاه

اگر می‌توانید نویسنده‌ی مقاله را شناسایی کنید، یک نامه یا ایمیل برای او بفرستید و او را از ادامه‌ی نشر مطلب بازدارید. اگر نویسنده در مطلب خود به حقوق شرکت شما تجاوز کرده هست، قانون از شما حمایت می‌کند و تذکر این مطلب می‌تواند باعث شود نویسنده مطلب خود را از وب‌سایت‌ حذف کند. طبق قانون انتظار می‌رود وب‌سایت‌ موردنظر نامه‌ای را که یادآور حقوق قانونی شما هست، منتشر کند. پس بهتر هست لحن نامه‌ی شما حرفه‌ای میباشد و در ضمن اینکه حق آزادی بیان مخاطبان را محفوظ می‌داند، توضیح دهد چرا این مطلب یک انتقاد سازنده یا مطابق به همراه واقعیات نیست.

مصالحه به همراه نویسنده

اگر بررسی منتشرشده زیاد منفی و مخرب هست و نویسنده تلاش می‌کند به کسب‌وکار شما آسیب برساند، سعی کنید به همراه نویسنده مصالحه کنید و او را به نحوی راضی کنید که از این کار دست بکشد. ممکن هست تطمیع کسی که سعی دارد به شما آسیب برساند کار خوشایندی نباشد؛ ولی بعضی‌ اوقات بهترین راه‌ حلی هست که در کوتاه‌مدت به نتیجه می‌رسد. اغلب اوقات اقامه‌ی دعوا در دادگاه وقت‌گیر هست و ممکن هست نتیجه‌بخش هم نباشد. رسیدن به یک توافق دوجانبه به همراه نویسنده، نیازمند این هست که مطمئن شوید او از قول و قرار خود تخطی نمی‌کند. پس درعین‌حال که به او پیشنهادی اقناع‌کننده می‌دهید، باید بتوانید به‌نوعی او را ملزم به اجرای معاهده‌ی خود کنید.

Contact the Website

تماس به همراه وب‌سایت ناشر

طبق قانون نشریات و رسانه‌ها، مسئولیت پخش اکاذیب به عهده‌ی وب‌سایتی هست که آن‌ها را منتشر می‌کند. اگر وب‌سایت متوجه شود که یکی از نویسندگانش مطلبی بر پایه‌ی دروغ و غرض‌ورزی نوشته هست که قوانین رسانه‌ای را نقض می‌کند، ممکن هست آن مطلب را حذف کند. ضمن اینکه اگر شرکت بتواند ثابت کند مطلب انتقادی توسط کسی نوشته‌ شده که هرگز از کالا و خدمات مذکور استفاده نکرده هست، وب‌سایت‌های دیگر از فاش کردن این موضوع استقبال می‌کنند. هنگامی‌که به همراه وب‌سایت ناشر تماس می‌گیرید و درخواست می‌کنید مطلب را حذف کند، خیلی واضح و شفاف و مفصل اهمیت این کار را برایشان توضیح دهید و عواقب امتناع از این کار را به آن‌ها یادآوری کنید.

Court Order

شکایت به دادگاه

حکم قضایی معمولاً آخرین راهی هست که در صورت عدم نتیجه‌گیری از روش‌های پیشین، می‌توان از آن استفاده انجام. درصورتی‌که نویسنده‌ی مطلب ناشناس میباشد، باید درخواست افشای هویت نویسنده مطرح شود. دادگاه باید اطلاعاتی را که وب‌سایت ناشر در اختیارش قرار می‌دهد بررسی کند تا به صحت‌وسقم آن‌ها پی ببرد. به صورت حتم مراجع قضایی، قانون‌ها و استانداردهای دقیقی دارند که متصدیان وب‌سایت پیش از ارائه‌ی اطلاعات به دادگاه باید آن‌ها را در نظر بگیرد. ازآنجا که وب‌سایت‌ها موظف به حفظ حقوق شهروندی مخاطبانشان هستند؛ اگر برایشان مشخص شود که محتوایی غیرقانونی منتشر کرده‌اند، مجبور خواهند بود آن مطلب را حذف کنند.

[ad_1]

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما