کد خبر: ۶۹۰۲۶

تاریخ انتشار: ۲۱/مرداد/۱۳۹۶ – ۱۸:۰۴

قزوین هنوز ناشناخته است


 


 


به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از  ایسنا به نقل از روابط عمومی شهرکتاب، علی‌اصغر محمدخانی – معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب – ضمن دیدن بناها و آثار تاریخی قزوین، گفت: با این‌که این شهر از روزگار قدیم گذرگاه طبرستان و راه دستیابی به دریای خزر بوده و سال‌هاست که مردم تهران برای رسیدن به استان‌های شمالی و غربی از قزوین عبور می‌کنند، ولی هنوز بسیاری از دیدنی‌ها و آثار تاریخی این شهر برای مردم ناشناخته است.


او ادامه داد: قزوین از گذشته، یکی از پایگاه‌های مهم مسلمانان در ایران و از شهرهای تاریخی و فرهنگی بوده است. در زمان صفویه، شاه‌طهماسب صفوی این شهر را پایتخت خود کرد و تا زمانی که پایتخت به اصفهان منتقل شد، این شهر موقعیت خود را حفظ کرد و ناموران بسیاری در حوزه فرهنگ و دین و هنر از این شهر برخاسته‌اند. از ناموران معاصر این شهر باید از علامه رفیعی‌قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، علامه دهخدا، علامه محمد قزوینی، سیداشرف‌الدین حسینی، عارف قزوینی، دکتر محمد دبیرسیاقی، دکتر ناصر تکمیل‌همایون، جواد مجابی، بهاءالدین خرمشاهی، کامران فانی و بسیاری از طنزنویسان، داستان‌نویسان، شاعران و محققان ادبی یاد کرد.


محمدخانی با اشاره به این‌که طنزنویسان برجسته‌ی ایران همچون عبید زاکانی، علی‌اکبر دهخدا، بهاءالدین خرمشاهی، جواد مجابی و … از این شهر برخاسته‌اند، گفت: ضروری است که خانه طنز قزوین تشکیل شود و پژوهش در باب طنز فارسی در این شهر رونق بیشتری بگیرد.


وی با تقدیر از تلاش‌های مدیران فرهنگی استان، تاکید کرد: مرکز فرهنگی و بین‌الملل شهرکتاب برنامه‌هایی برای معرفی بیشتر فرهنگ، تاریخ، ادبیات و هنر قزوین طراحی کرده که امسال در تهران اجرا می‌شود.


او اظهار کرد: به‌زودی نشستی با حضور محققان، صاحب‌نظران، نویسندگان و شاعران قزوینی در شهرکتاب برگزار می‌شود که با نظر اصحاب فرهنگ و هنر قزوین این برنامه‌ها در سطح گسترده ادامه می‌یابد.


محمدخانی افزود: در ادامه برگزاری درس‌گفتارهایی درباره شاعران بزرگ ادب فارسی که از سال ۱۳۸۶ در شهرکتاب برگزار می‌شود، از پاییز سال ۱۳۹۷ درس‌گفتارهایی درباره عبید زاکانی در شهر کتاب برگزار و معرفی شهر قزوین به مراکز ایران‌شناسی و شرق‌شناسی دانشگاه‌های کشورهای مختلف جهان پی‌گیری می‌شود.


در این دیدارها، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان – محمدعلی حضرتی – و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین – اکبر اسکندری‌نژاد – آمادگی خود را برای همکاری در برگزاری برنامه‌های نوین در معرفی توانمندی‌های فرهنگی این استان اعلام کردند.

[ad_1]

مشخصات

مطالب پیشنهادی ما